ICT روستایی

 

ICT روستایی

 

 

معرفي دفاتر خدمات روستايي
يكي از موضوعات مورد توجه توسعه فناوري اطلاعات و ارتباطات در جهان، چگونگي ارائه خدمات فناوري اطلاعات و ارتباطات به نقاط محروم و روستاها مي‌باشد. بنابراين هر راهكاري كه بتواند فاصله دسترسي به اطلاعات را بين شهر و روستا كاهش دهد از ديد جهاني ارزشمند و در راستاي توسعه جامعه اطلاعاتي است. بر همين اساس ايران اعلاميه اصول جامعه اطلاعاتي را در آذرماه 1382 در اجلاس سران جامعه اطلاعاتي ژنو، امضاء نموده و عملاٌ متعهد شده است تا در ساختار جامعه اطلاعاتي جهاني تاثيرگذار باشد.

در اين رابطه وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در يك اقدام فراگير ده هزار روستاي كشور را به دفاتر ارتباطات و فناوري اطلاعات روستايي تجهيز نمو د. اين دفاتر علاوه بر ارائه خدمات مختلفي مانند پست، پست بانك، تلفن و ساير خدمات دولتي، ارتباط روستاهاي مورد نظر را با شبكه اينترنت فراهم مي‌نمايند. و براي هريك از روستاهاي مورد نظر حداقل يك نقطه دسترسي به اينترنت ايجاد مي‌نمايند. اجراي اين پروژه ضريب نفوذ تلفن ثابت را نيز در روستاها افزايش خواهد داد. علاوه بر خدمات پستي و ارتباطي، اين دفاتر زمينه لازم جهت ارائه خدمات ساير سازمان‌هاي دولتي را نيز فراهم مي‌نمايند. سازمان‌هايي مانند وزارت جهاد كشاورزي، سازمان تعاون روستايي، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، وزارت آموزش و پرورش و ساير نهادهاي دولتي خدمات مختلفي را به روستاييان ارائه مي‌نمايند. با بهره‌گيري از دفاتر خدمات فناوري ارتباطات و فناوري اطلاعات روستايي اين سازمان‌ها مي‌توانند خدمات خود را به صورت الكترونيكي به روستاييان عرضه نمايند و بسياري از مشكلات روستاييان مانند تردد به شهرها براي استفاده از خدمات دولتي رفع خواهد گرديد.

عمده‌ترين اهداف طرح عبارتند از:

· ارائه خدمات ارتباطي و اطلاعاتي به صورت يكپارچه و مجتمع به روستاييان

· افزايش ضريب نفوذ تلفن ثابت در روستاها و دسترسي خانوارهاي روستايي به تلفن ثابت

· ايجاد بستري براي ايجاد وتوسعه خدمات دولت الكترونيكي به صورت پيشخوان دولت در روستا

· افزايش دسترسي روستاييان به شبكه جهاني اينترنت

· ارائه فضا و امكانات ارتباطي و اطلاعاتي مورد نياز به ساير نهادها و سازمان‌هاي فعال در روستا

· اين پروژه ده هزار روستا را در سرتاسر كشور تحت پوشش قرار دادهاست.انتخاب بر اساس تراکم جمعيت و وجود سيستمهاي انتقال مناسب صورت گرفته و هزينه طرح از سوي شرکت مخابرات ايران تامين‌ مي‌گردد. مسئوليت اجراي طرح در هر استان بر عهده شركت مخابرات استان است. شركت مخابرات هر استان ضمن برگزاري مناقصات نسبت به تامين تجهيزات و ايجاد امکان انتقال اطلاعات با انتشار آگهي نسبت به انتخاب يک کارگزار از بخش خصوصي يا تعاوني جهت تصدي واداره دفاتر هر استان اقدام نموده و نظارت بر ارائه خدمات را بر عهده دارد.

خدمات ارتباطي ، پستي ، پست بانک و فناوري اطلاعات از جمله خدمات دفاتر روستايي است که ارائه تمامي خدمات تلفني راه دور و بين المللي وتلفن همراه همچنين ارائه کليه خدمات پستي رايج و نمابرو خدمات تجارت الکترونيک از جمله وظايف اين دفاتر است.علاوه بر آن قبول و پرداخت حوالجات –دريافت و پرداخت قبوض آب - برق - تلفن و نظائر آنها، افتتاح و عمليات سپرده قرض الحسنه و سرمايه گذاري کوتاه مد ت دريافت و پرداخت وجوه به نمايندگي از طر ف دستگاههاي دولتي وسازمانها را نيز از ديگر وظايف اين دفاتر مي توان بر شمرد.

خدمات اينترنتي مانندپست الکترونيک استفاده از سايت هاي اطلاع رساني مانند نتايج آزمونها وکشاورزي وغيره باراندازي (download) کتب و مقالات و محصولات الکترونيکي تايپ وتکميل فرمهاي روي خط مشتريان چاپ ليزري و اسکن کردن مدارک خدمات اينترنتي براي خريد و فروش الکترونيکي نيز از خدمات فناوري اطلاعات اين دفاتر مي باشد .

گرچه ضريب نفوذ فناوري اطلاعات و ارتباطات در روستاهاي كشور ما بسيار پايين است، ليكن توسعه اين فناوري مي‌تواند در اندك زماني تاثيرات قابل توجهي به همراه داشته باشد. تاثيرات همه جانبه اين طرح از نظر اجتماعي ،اقتصادي ،سياسي و فرهنگي چشمگير است . به ويژه آنکه بر اساس ماده 40 برنامه پنج ساله چهارم نيز لزم بکار گيري فن آوري اطلاعات و ارتباطات در روستا ها و ارايه خدمات متنوع با هدف ارتقاي مهارت روستاييان و تمهيد فرصت هاي شغلي مورد تاکيد قرار گرفته است .

علاقه مندان به منظور کسب اطلاعات بيشتر در زمينه معرفي خدمات 'دفاتر خدمات ارتباطي روستايي 'مي توانند به آدرس اينتر نتي www.rict.irمراجعه فرمايند.

LiveZilla Live Chat Software