Video Conference

 

Video Conference

تعريف سيستم ويدئو كنفرانس

ويدئو كنفرانس سيستمي است كه به واسطه آن و با كمك يك بستر مخابراتي مناسب ، ارتباط صوتي و تصويري بين دو يا چند نقطه به صورت همزمان برقرار و اشخاص حاضر در اين نقاط مي توانند به صورت همزمان صدا و تصوير طرف مقابل خود را دريافت كنند . اين جلسات همانند جلسات حضوري برگزار و از كيفيتي مشابه برخوردار است. بستر مخابراتي كه سيستم فوق جهت انتقال صدا و تصوير از آن استفاده مي كند، مي تواند چند نقطه كاملا متمايز كره زمين را به يكديگر متصل كند. حداقل سرعت بستر مخابراتي كه به واسطه آن مي توان 2 نقطه را به وسيله سيستم ويدئو كنفرانس به يكديگر متصل كرد 64 Kbps است .
با توجه به آن كه جهت ديدن تصوير طرف مقابل با كيفيت قابل قبول حداقل 25 فريم در ثانيه لازم است ، اين سوال مطرح مي شود كه چگونه خطوط مخابراتي با پهناي باند 64Kbps جوابگوي اين مهم است.
نكته قابل توجه آن كه حداقل سرعت خطوط مخابراتي مذكور توانايي برقراري سيستم ويدئو كنفرانس را داشته اما بديهي است جهت دريافت و ارسال تصاوير با كيفيت بهتر مي بايست از پهناي باند بيشتري استفاده كرد. با توجه به توانايي استفاده از بيشتر خطوط مخابراتي مي توان اين سيستم را بر پايه خطوط مخابراتي ISDN,FIBER OPTIC SATTELITE, WIRELESS,ETHERNET و ... فعال كرد .
سيستم ويدئو كنفرانس بر پايه بستر مخابراتي استوار است و در حقيقت بستر مخابراتي نقش حياتي در بقاي ويدئو كنفرانس را داراست.

 علاوه بر فشرده سازي تصاوير در سيستم ويدئو كنفرانس ، بحث حفظ امنيت اطلاعات مبادله شده بين چند نقطه فيزيكي از مهمترين عواملي است كه باعث مي شود مديران نسبت به استفاده از ويدئو كنفرانس محتاطانه عمل كنند. برخي از شركت هاي سازنده سيستم ويدئو كنفرانس نظير SONY از روش Encryption اطلاعات استفاده مي كند. بدين صورت كه طرفين در ابتداي برقراري ارتباط نسبت به ورود يك كد بخصوص و يكسان اقدام مي كنند. در واقع به كمك اين روش نسبت به رمزگذاري اطلاعات اقدام مي كنند .  با اين روش امكان هرگونه شنود منتفي مي شود، چرا كه جهت رمزگشايي داشتن كليد خصوصي رمزگذاري الزامي است .

پارامترهايي كه در انتخاب سيستم ويدئو كنفرانس مي بايست مدنظر قرار گيرد ، علاوه بر بستر مخابراتي ذكر شده ، مارك و نوع محصولي است كه توسط كاربر انتخاب مي شود ، البته مواردي ديگر، نظير گارانتي و پشتيباني محصول و خريد از فروشندگان معتبر و باسابقه نيز مي بايست مدنظر قرار بگيرد .

برخي از سازندگان سيستم ويدئو كنفرانس سخت افزارهايي طراحي كرده اند كه در نگاه اوليه يك مانيتور LCD به نظر مي رسد، اما با كمي دقت مي توان دريافت كه يك دوربين در قسمت فوقاني و سيستم انتقال صدا در پايين مانيتور تعبيه شده است و در پشت آن قسمتي جهت اتصال به شبكه وجود دارد . جالب آن كه سخت افزار فوق علاوه بر ارائه سرويس ويدئو كنفرانس همانند يك مانيتور معمولي نيز عمل مي كند و كاربر بر حسب نياز خود مي تواند از سرويس ويدئو كنفرانس، مانيتور و يا هر دو استفاده كند .

كاربردهاي سيستم ويدئو كنفرانس

سيستم ويدئو كنفرانس با توجه به فراگير بودن در عرصه جغرافيايي كاربردهاي بسيار وسيعي داشته و هر روز بر گستره فعاليت آن افزوده مي شود، به صورت اختصار توضيحاتي در اين خصوص ارائه مي شود :

مراكز آموزشي :

سيستم فوق نقش خود را در مراكز آموزشي به اثبات رسانيده و مدت هاي مديدي است كه در كشورهاي پيشرفته و صنعتي از اين روش جهت حضور دانش پژوهان در جلسات آموزشي استفاده مي كنند. نبود محدوديت در تعداد دانش پژوهان در كلاس هاي فوق، نبود محدوديت زمان و مكان، پرسش و پاسخ هاي مستقيم و محاوره اي، جذب اساتيدي كه به واسطه ضيق وقت امكان حضور در جلسات برخي از مراكز علمي را پيدا نمي كنند ، عدم نياز به حضور فيزيكي دنشجو و از همه مهمتر كاهش هزينه دانش پژوهان و اساتيد در سفرهاي درون شهري و برون شهري از مهمترين دلايلي است كه مي توان به بهانه آن رويكرد به روش فوق را مثبت ارزيابي كرد . در بسياري از كشورهاي پيشرفته و صنعتي سيستم ويدئو كنفرانس يكي از ابزارهاي كارآمد اموزشي به شمار مي رود. آمار و ارقام نشان مي دهد، اين سيستم نقش بسيار مهمي در كاهش هزينه هاي سفر اين گونه افراد داشته و يادگيري آنان به ميزان قابل توجهي افزايش يافته است .

عرصه و تجارت :

بسياري از شركت هاي چند مليتي و يا مراكز تجاري كه داراي شعب مختلف با پراكندگي جغرافيايي هستند، جهت كاهش هزينه هاي درون شهري و يا برون شهري خود با برقراري سيستم ويدئو كنفرانس اقدام به برگزاري جلسات خود در سطوح مختلف مديريتي و كارشناسي مي كنند

 

مراكز قضايي :

سيستم ويدئو كنفرانس در قوه قضاييه يك تحول بزرگ در نظام دادرسي و حفظ حقوق اشخاص و وضعيت ترافيك و اتلاف زمان به وجود آورده است .  يكي از مهمترين مسائلي كه با استفاده از سيستم ويدئو كنفرانس حل شده ، آن است كه اصحاب جلسات مي توانند بدون جا به جايي فيزيكي از محل كار خود در جلسات حظور يافته و اقدام به رتق و فتق امور كنند .

با استفاده از تكنولوژي فوق مي توان به جاي جابه جايي افراد، دانش و توان تصميم گيري آنها را منتقل و از حداكثر زمان استفاده كرد .

منبع: هفته نامه عصر ارتباط

 

 

 

LiveZilla Live Chat Software