(جی پی آر اس) GPRS

 

 چیست؟ GPRS

 

بخش نخست
بررسی روند تاریخی راه اندازی شبکه GPRS اپراتور اول
مختصری از GPRS
general packet radio service یا خدمات رادیویی مربوط به بسته های اطلاعات با نام اختصاری GPRS با بکارگیری زیر ساخت شبکه GSM امکان خدماتی نظیر مرور اینترنت .ایمیل .ارتباطات تصویری . پیام های چند رسانه ای و خدمات مبتنی بر مبدا را فراهم می کند. GPRSامکان اتصال دائمی به اینترنت را در تلفن همراه فراهم کرده و هر سرویسی که روی اینترنت انجام می گیرد در شبکه های تلفن همراه دارای سرویس GPRS قابل دسترس خواهد بود.
استانداردسازی GPRS ابتدا در سال 1994 انجام شد و سپس در سال 1997 مورد تایید قرار گرفت و سرانجام در سال 1999 تکمیل شد. خدمات GPRS در سال 1999 توسعه و تکامل یافت و در واقع خدمات مربوط به این پدیده از شکل رشد طولی خارج و به شکل رشد عرضی جریان یافت.

پرده اول: رقابت
در سال های اخیر و با رقابتی شدن بازار تلفن همراه و حضور ٢ اپراتور در کنار اپراتور اول، مساله خدمات تلفن های نسل سوم به طور جدی پی گیری شد. ایرانسل اولین اپراتوری بود که توانست خدمات GPRS و mms را برای نخستین بار و از حدود ٢ سال پیش در کشور دایر کند. این اپراتور از بهار سال 86 یعنی درست زمانی که شش ماه از آغاز فعالیتش می گذشت توانست لقب اولین اپراتوری که این سرویس را در کشور ارائه می دهد به خود اختصاص دهد.
با این وجود به نظر میرسد آماده کردن شبکه بزرگ همراه اول برای ارائه سرویس دیتا کار ساده ای نبوده و در مقایسه بین یک شبکه 14 ساله با تعداد زیادی مشترک، نسبت به شبکه ای جوان که تنها سه سال است راه اندازی شده و تجهیزات نصب شده آن نیز جدید هستند کار پیچیده تر است.
در حقیقت، هماهنگ کردن و ارتقای شبکه با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته در جهت ارایه خدمات جدید بر مبنای نسل 2 به بالا و با در نظر گرفتن گستردگی شبکه در سراسر کشور کاری طاقت فرسا و زمانبر است. این در حالی است که، بنا به گفته دست اندرکاران اجرایی پروژهGPRS درMCI این پروژه با سرعتی قابل قبول به بار نشسته و هم اکنون نیز با کامل شدن پوشش آن در تهران، مردم می توانند 24 ساعته از آن استفاده کنند. پروژه ای که در فاز اول برای آن ظرفیت یک میلیونی پیش بینی شده، به طوری که همزمان و به صورتOnline حدود 500 هزار نفر می توانند از انیترنت استفاده کنند.
به هر حال، فاز اول پروژه از 12 آبان ماه به طور رسمی در تهران راه اندازی شد و به دنبال آن، 10 مرکز استانی سرویس را ارایه دادند و امید است، به زودی تمام مراکز استانی به سرویس GPRS متصل می شوند.
گفتنی است، از 16 دی ماه سال جاری، مشترکان سیم کارت های اعتباری همراه اول در تهران و 10 مرکز استان دیگر (مشهد، شیراز ،‌سمنان، اردبیل، قزوین، زنجان، همدان، گرگان، رشت، سنندج) می توانند از سرویس های GPRS و MMS استفاده کنند. همچنین از 21 دی ماه سرویس های مذکور برای مشترکان سیم کارت های دائمی و اعتباری استان های گیلان و مازندران و شهرهای اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز، زاهدان و چابهار فعال خواهد شد.
طبق آخرین آمار نیز، حدود 425 هزار تقاضا در سراسر شبکه برای سرویس GPRS فعال سازی شده است. همچنین از زمان عرضه سرویس MMS حدود70 هزار مشترک هم با مراجعه به دفاتر خدمات مشترک تقاضای این سرویس را کرده اند. نکته دیگر این که از 16 دی ماه، واگذاری سرویس GPRS و MMS برای مشترکان اعتباری آغاز شده است و از کل تقاضاهای ثبت شده 30هزار مشترک اعتباری در خواست استفاده ازاین سرویس ها را داشته اند. پیش بینی ها حاکی از آن است که با ارایه MMS روی بستر GPRS آمار مشترکانGPRS افزایش یابد. (آمارها مربوط به دیماه می باشد)
در عین حال، با توجه به موجود بودن سایت رادیویی که فقط نیاز به تنظیم داشته و باید به Core شبکه GPRS موجود وصل شود تا سه ماه اول سال 88، پوشش سراسری کشور را در شهرهای اصلی از 1016 شهر شاهد خواهیم بود. هر چند تعداد شهرها، تنوع و این که سرویس کجا می خواهد برود، مهم است.

پرده دوم: تاریخچه
برای نخستین بار اواسط پاییز سال 84 طرح آزمایشى GPRS توسط شرکت زیمنس (SIEMENS) و به منظور نمایش قابلیت‌هاى سیستم‌هاى GPRS در شرکت ارتباطات سیار اجرایى شد.
تجهیزات این سیستم از اوایل سال 84 در ساختمان شرکت ارتباطات سیار و پس از هماهنگى و سازگارى با دیگر سیستم‌ها، با هزینه 500هزار دلاری به صورت آزمایشى فعال شده بود.
با آمادگى این شرکت براى اجراى مناقصه پروژه GPRS دریک ماه بعد جهت واگذارى سرویس‌هاى نسل 5/2 تلفن همراه به تمامى مشترکان در کشور پس از اجراى طرح آزمایشى و هماهنگى GPRS با سیستم‌ها، شرکت ارتباطات سیار مى‌تواند در مناقصه اصلى در خصوص این سیستم‌ها به ارزیابى شرکت‌ها بپردازد.
دکتر غفاریان مهر 1385به ایلنا، گفت: طراحی کلی سرویس GPRS شبکه اپراتور اول تلفن همراه انجام شده اما بعید می ‏دانم که این سرویس طی سال جاری به مرحله عملیاتی برسد. وی با بیان این که مناقصه اجرایی شدن سرویس GPRS شبکه ارتباطات سیار در حال پی ‏گیری است، اظهارداشت: عملیاتی شدن این سرویس به صورت یکجا انجام نخواهد شد، بلکه مرحله به مرحله و از شهرهای اصلی شروع و طی یک سال آینده در اختیار مشترکین تلفن همراه قرار گیرد.
این در حالی بود که، آبان ماه 1385 مدیر عامل اپراتور اول از راه اندازی سرویس GPRS تمام مشترکان شبکه اپراتور اول تلفن همراه تا پایان سال خبر داد و افزود: کار جایگزینی و نوسازی سایت ها آغاز شده و امیدواریم تا قبل از پایان سال به اتمام برسد. اما وی در فروردین ماه سال 86 دوباره گفت: «همان طور که قبلا قول داده ایم تا شهریورماه این سرویس برای تعداد محدودی از مشترکان تهرانی (حداقل دو میلیون مشترک) فعال خواهد شد. وی ابراز امیدواری کرد پیمانکاران تمام تلاش خود را انجام دهند تا در زمان مقرر به وعده های خود عمل کنیم».
این روند ادامه داشت تا این که در مرداد 1386 وی با اشاره به تجدید مناقصه GPRS اظهار داشت: با توجه به شرایط موجود نمی توانیم به تعهد خود در مورد ارائه این سرویس در شهریور ماه عمل کنیم و تقریبا کار دو ماه به عقب افتاده است. وی با اشاره به معرفی برنده مناقصه در روزهای آتی گفت: در حال حاضر جایگزینی فضا برای ارائه این سرویس انجام شده است و تایید تجهیزات در بخش core شبکه نیز پس از انجام مناقصه اجرا می شود.
برنده نهایی مناقصه صاایران بود که وظیفه داشت این سرویس را راه اندازی کند. اما در این مناقصه، برای آن شرایط سخت تری نسبت به پروژه بیلینگ در نظر گرفته شد. شرایطی که رایزنی ها برای پذیرفتن آن، روند اجرایی این پروژه را طولانی تر کرد. به طوری که حتا دکتر غفاریان هشدار داد که اگر صاایران تضمین های مورد نظر مخابرات ایران را تامین نکند، از پروژه GPRS ارتباطات سیار کنار گذاشته خواهد شد. اما سرانجام صاایران ضمانت های لازم برای اجرای پروژه را ارائه داد،ولی به دلیل طولانی شدن زمان ارائه ضمانت نامه ها، ارائه سرویس GPRS برای بار دیگر به تعویق افتاد. باز دکتر علویان در گفت و گویی عنوان کرد که تمام سعی ما بر این است که تا پایان سال 86 این سرویس برای برخی از مشترکان فعال شود، که باز هم نشد.
در ادامه در آذر ماه 1386 معاون وزیر ارتباطات از آغاز عملیات نصب تجهیزات تکنولوژی GPRS روی شبکه اپراتور اول تلفن همراه خبر داد و پیش بینی کرد تا پایان سال 86 این سرویس مورد بهره برداری قرار گیرد. وی گفت: قرارداد راه اندازی سرویس GPRS قطعی شده و پیمانکار آن درصدد تهیه و تحویل تجهیزات مربوطه هست.
هر چند با توجه به روند اجرایی، تاخیر در ارائه سرویس GPRS به یکی از چالش های اپراتور اول مبدل شد، ولی هیچکس آن زمان نمی توانست پیش بینی کند که راه اندازی این سرویس تا نیمه دوم سال 87 طول بکشد. گزارش ها، دلایل تاخیر درعرضه سرویس GPRS همراه اول را انتقال تجهیزات، بدقولی پیمانکاران در تحویل به موقع و همینطور افزایش ظرفیت آن عنوان کردند.
مدیر عامل شرکت ارتباطات سیار، در سخنانی گفت: سال گذشته جهت ارائه GPRS همراه اول و انتخاب پیمانکار قرار شد مناقصه‌ای برگزار شود ولی به دلیل وجود برخی نواقص، مناقصه انتخاب پیمانکار مجددا انجام شد و در دی ماه 86 برنده این مناقصه مشخص شد. برنده این مناقصه شرکت صنایع مخابراتی (صا ایران) بود که با استفاده از تجهیزات شرکت چینی "Huawei " با بالاترین امتیاز فنی و حداقل قیمت، به عنوان برنده نهایی مناقصه GPRS ارتباطات سیار متعهد شد تا از زمان ارائه سفارش به مدت سه ماه تجهیزات شبکه را نصب و راه اندازی کند.
گرچه پیمانکار پروژه موظف بود تا پایان سال 86 سرویس GPRS همراه اول را برقرار کند ولی با این وجود مسوولان امر تاخیر در ارائه سرویس GPRS را به دلیل تاخیر در ارسال تجهیزات از سوی شرکت خارجی این سرویس به سایت‌های شبکه دانستند. اما از آن جایی که طبق قرارداد، شرکت "صاایران" به عنوان پیمانکار ارائه سرویس اینترنت همراه اول باید در زمستان 86 این سرویس را آماده عرضه می کرد، دکتر غفاریان در گفت وگویی با اشاره به پیش بینی جریمه دیرکرد در قرارداد انجام این پروژه، خاطر نشان کرد: این پیمانکار به دلیل تاخیر ،طبق قرارداد جریمه خواهد شد.
وی در خصوص روند راه اندازی سرویس GPRS همراه اول اظهار داشت:پیمانکار ارائه این سرویس در حال نصب تجهیزات بوده و سیستم های فعلی شبکه در حال ارتقا است.
وی در گفت وگویی دیگر تاخیر در ارائه این سرویس را در عدم حمل به موقع تجهیزات خریداری شده از سوی شرکت فروشنده خارجی به ایران برشمرد.
در عین حال، مدیرعامل شرکت مخابرات ایران نیز با اشاره به انجام اقدامات لازم برای راه اندازی سرویس GPRS همراه اول گفت: باتوجه به افزایش تعداد مشترکان همراه اول و نیاز به راه اندازی این سرویس برای تمامی مشترکان، می بایست تغییراتی در ظرفیت این سرویس ایجاد می شد.
به گفته وی، تجهیزات GPRS از نظر حجم محدود و با هواپیما قابل حمل هستند و تغییر در وضعیت تجهیزات سفارش داده شده به شرکت هواوی که تامین تجهیزات را بر عهده دارد، موجب شد تا در تحویل آن از سوی این شرکت و راه اندازی آن تاخیراتی صورت گیرد.
وی افزود: در قرارداد اولیه با هواوی تامین تجهیزات برای 25 میلیون مشترک همراه اول در نظر گرفته شده بود اما از آنجایی که رسیدن به این تعداد مشترک به این زودی پیش بینی نشده بود، درصدد برآمدیم تا نرم افزار سرویس GPRS را برای 40 میلیون مشترک تهیه کنیم.
وزیر ارتباطات نیز دلایل تاخیر در اجرای پروژه GPRS همراه اول را چنین برشمرد: شبکه همراه اول شبکه نسل دوم است و از سال 73 تا کنون از تجهیزات پیمانکاران مختلف و تولیدات داخلی و نرم افزارهای جدید و قدیم استفاده کرده که نیازمند ارتقا به نسل 5/2 و 75/2 است که حساسیت ویژه ای دارد ولی در زمان شروع اجرای پروژه تصور بر این بود که کار ساده ای است.
وی از انجام مرحله دوم مناقصه این سرویس خبر داد و گفت: مرحله اول این سرویس در تهران و چند شهر بزرگ انجام می شود. شبکه، شبکه پیچیده ای است و تجهیزات آن چندین سال است که کار می کند و چند مرحله طراحی روی آن انجام شده است. وی با تاکید بر این که به روزرسانی شبکه «همراه اول» به دلیل پیچیدگی خاص خود مشکل است، درخصوص امکان یکسان سازی تجهیزات شبکه همراه اول نیز افزود: یکسان سازی تجهیزات شبکه به دلایل خاص و امنیتی صلاح نیست.
دکتر سلیمانی با اشاره به انجام ندادن به موقع تعهدات برنده مناقصه خارجی گفت: سرویس GPRS همراه اول با ارتقای نسل از 2 به 2،75 مراحل نهایی خود را در تهران سپری و قرار است هر هفته 50 هزار نفر در تهران به این شبکه اتصال پیدا کنند تا اشکالات احتمالی نرم افزاری برطرف شده و بتوان این سرویس را بعد از حدود دو ماه به حدود دو میلیون مشترک در تهران ارایه کرد.
وی با بیان این که در حال حاضر سرویس GPRS تلفن همراه از سوی اپراتور دوم در حال ارایه است اظهار کرده بود: امسال سعی می کنیم ارائه این سرویس را در کلان شهرهای کشور اجرایی کنیم. پس از تهران، شهرهای اصفهان، تبریز، مشهد، شیراز در برنامه هستند و با سرعت تمام کشور در مدت کوتاهی به شبکه متصل خواهند شد.
وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات علت تاخیر در ارائه سرویس GPRS را ایجاد تغییرات گسترده از لحاظ نرم افزاری و سخت افزاری در شبکه «همراه اول» دانست.
در نهایت نیز با پایان دادن به گمانه زنی های موجود زمان ارایه سرویس GPRS را شهریور ماه سال 87 عنوان کرد و به فارس گفت: سرویس GPRS به دلیل برخی مشکلات از جمله بد قولی پیمانکار خارجی به تأخیر افتاده است.وی با بیان این که پیش‌بینی وزارت ارتباطات برای ارائه این سرویس سال 86 بود، گفت: سعی خواهیم کرد تا شش ماهه نخست سال‌جاری GPRS را بر روی تلفن همراه مشترکان همراه اول ارائه کنیم.
مهندس صدوقی نیز زمان عرضه سرویس اینترنت تلفن همراه را پایان تابستان عنوان کرد و گفت: با وجود تاخیر پیمانکار خارجی این پروژه و باتوجه به پیچیده بودن شبکه همراه اول به خاطر فعالیت چندین وندور در شبکه، در حال حاضر 70 درصد تجهیزات این سرویس خریداری و در حال حمل و نصب در شبکه است.
همچنین رییس هیات مدیره شرکت مخابرات ایران، در گفت وگویی در خصوص روند پروژه GPRS اظهار داشت: با توجه به فاز آزمایشی راه اندازی سرویس اینترنت همراه اول که هم اکنون در تهران در حال انجام است، تلاش می شود این سرویس تا پایان شهریورماه در اختیار متقاضیان قرار گیرد. وی تاکید کرد: اپراتور اول در حال تکمیل پوشش شبکه برای ارائه این سرویس و تست کیفیت آن است. ارائه سرویس اینترنت همراه اول در ابتدا به صورت محدود خواهد بود اما به میزان توسعه و ظرفیت سازی، این محدودیت نیز کاهش خواهد یافت.
پرده سوم: شروع ارایه
12آبان ماه شرکت ارتباطات سیار با اشاره به پایان مرحله تست های فنی اولیه با انتشار اطلاعیه از فراخوان برای ثبت درخواست استفاده از سرویس GPRS برای مشترکان خبر داد. در این اطلاعیه با اشاره به آغاز فاز اول ارائه ی سرویس GPRS شده آمده بود به تدریج در فازهای بعدی، این سرویس در تمامی ساعات و برای مشترکان تمامی سیم کارت های همراه اول در استان تهران و در ادامه، سایر نقاط کشور، ارائه می شود.

پرده چهارم: کیفیت :
در آغاز ارایه سرویس GPRSتنها در ساعات معین و از سوی برخی از مشترکان سیم کارت در تهران قابل دریافت بود اما با ادامه روند توسعه زمان استفاده 24 ساعته و برای مشترکان پیش پرداخت و پس پرداخت عملیاتی شد.
از سوی دیگر، مهندس صدوقی از راه‌اندازی سرویس GPRS همراه اول در 10 مرکز استان مشهد، شیراز، سمنان، قزوین، زنجان، اردبیل، همدان، گرگان، رشت و سنندج همزمان با عید سعید قربان خبر داد. وی همچنین از افزایش سرعت اتصال به سرویس GPRS همراه اول از 30 تا 50 کیلوبیت بر ثانیه به حدود 70 تا 100 کیلوبیت بر ثانیه خبر داد که به زودی و بعد از گذراندن مراحل مورد نیاز انجام می‌پذیرد.
طبق اطلاعیه شرکت ارتباطات سیار سرعت اینترنت در ابتدا محدود بوده و همراه با توسعه آینده شبکه به نسل 75/2 سرویس دیتا edge که دارای سرعت بالاتر در اینترنت است افزایش می یابد. بنا بر گفته مسوولان ارتباط سیار تا پایان سال این مهم تحقق یافته و مشترکان می توانند با سرعت بالاتری از اینترنت استفاده کنند.
دکتر نیکوفر عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار در گفت وگویی با اشاره به ارایه اینترنت همراه (GPRS) تا پایان سال بر بستر EDGE افزود: اجرای طرح ارایه سرویس GPRS بر بسترEDGE درحال حاضر در تهران درحال اجرا و پیاده سازی است. وی با اشاره به ارتقا و جابه‌جایی سایت‌ها در شهرهای بزرگ گفت: تا پایان سال این سرویس در تمامی مراکز استان‌ها راه‌اندازی خواهد شد. وی درخصوص ارایه این سرویس با سرعت بالاتر گفت: مدیریت سرعت‌های بالا نیازمند دانش فنی است که با توجه به بزرگی شبکه همراه اول باید بعد از آشنایی مشترکان با این سرویس و پاسخگویی شبکه به ترافیک آن به تدریج سرعت GPRS را افزایش دهیم. وی افزود: در حال حاضر این شبکه را مبتنی بر IP توسعه دادیم و تست‌های لازم انجام شده و مورد تایید رگولاتوری نیز قرار گرفت که با ابلاغ سازمان به ارایه‌ی این سرویس پرداختیم و بنابراین شبکه «Core» در تماس‌های Voice و همچنین سرویس دیتای ما به صورت IP است که این به ما کمک می‌کند تا همگرایی بیش‌تری را در شبکه ایجاد کنیم.
دکتر نیکوفر همچنین به همسان‌سازی سطح قابلیت‌های Core و access اشاره و تصریح کرد: چشم‌انداز ما از ارایه‌ی این سرویس، ارتقاء کیفیت و سرعت سرویس در سطح شبکه و توسعه و ارایه سرویس در کل کشور بوده و در برنامه داریم که سطح تنوع سبد سرویس‌های ارزش افزوده را افزایش دهیم.
اما بنا به گفته دکتر غفاریان معاون وزیر ارتباطات GPRS سیم کارت های اپراتور اول، در مرحله نخست فقط در حد خدمات اینترنت ارائه خواهد شد. بر این اساس خدماتی که درحال حاضر از طریق سرویس GPRS در اختیار مشترکین قرار می گیرد، شامل استفاده از پست الکترونیکی، دسترسی به سایت های اینترنتی و دریافت فایل بر روی گوشی تلفن همراه و MMS است.
به هر حال در استفاده از هر سرویس بخشی از حقوق مشترکان عمومی است و مربوط به صوت و دیتا نیست. البته بخش هایی با دیتا مشترک است. در این رابطه، مهندس صدوقی با بیان این که هر روز آخرین وضعیت GPRS برای ما ارسال می‌شود خاطر نشان کرد:‌ قرارداد SLA را با پیمانکار امضا کردیم که با این کار قطعا سطح سرویس ارتقا خواهد یافت هر چند قطعا در برخی نقاط برای پوشش ضعف داریم.
دکتر نیکوفر عضو هیات مدیره شرکت ارتباطات سیار نیز در گفت وگویی در خصوص بحث SLA مشترکان اینترنت همراه اول خاطرنشان کرد: سطح کیفیت سرویس GPRS یکی از مواردی است که در SLA پیش بینی شده از سوی شرکت مخابرات ایران و شرکت ارتباطات سیار گنجانده شده است.
وی ارایه توافقنامه سطح سرویس دهی (SLA) به مشترکان همراه اول برای GPRS را از جمله مواردی برشمرد که شرکت مخابرات ایران و همراه اول درحال حاضر بر روی آن مشغول به کار هستند.

پرده پنجم: تعرفه
خسروی رئیس سازمان تنظیم مقررات و معاون وزیر در گفت و گو با روابط عمومی وزارت در خصوص نحوه تعرفه گذاری در سازمان تنظیم مقررات گفت: در کمیسیون یک سری سیاست های تعرفه گذاری کف ها و سقف ها را تصویب می کنیم.
وی افزود: از سوی دیگر اپراتورهای مختلف در چارچوب پروانه هایی که دارند، برای سرویس های مختلفی که می خواهند ارائه کنند، تعرفه هایی پیشنهاد می کنند، پیشنهادها در کمیسیون تنظیم مقررات بررسی کارشناسانه شده و چنانچه بر اساس سیاست های تعرفه ای کمیسیون باشد، تصویب و ابلاغ می شوند.
وی اساس تعرفه را بر مبنای یک طرح اقتصادی (Buisness plan)برشمرد و گفت: تعرفه GPRSبر اساس هزینه اشغال کانال GPRS و سایت هایی که استفاده می شود محاسبه شده و منطبق بر طرح های اقتصادی که اپراتورها ارائه می کنند رسیدگی می شود. وی خاطر نشان کرد: پیشنهاد اپراتورها در مورد GPRS بیش از اینها بود که تعدیل کردیم.
مهندس سبوحی معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در گفت و گو یی با روابط عمومی وزارت در این خصوص گفت: بحث تعرفه گذاری مخابرات، پست و فناوری اطلاعات به عهده ی سازمان تنظیم مقررات است که طبق اساسنامه، مقررات و آیین نامه تعرفه گذاری در حوزه ارتباطات را تنظیم و به کمیسیون پیشنهاد می کند، کمیسیون با بحث و تحلیل و توجه به نظرات ما به عنوان پیشنهاد دهنده، تعرفه را تصویب بکند و ابلاغ می کند، ما هم به عنوان دبیرخانه کمیسیون موظفیم که با پیگیری اجرا شود.
وی افزود:GPRS آیین نامه لازم نداشته و بر آن همان مقررات اینترنت حاکم است. شاید فقط بحث تعرفه اش مربوط به ما بود که آن هم به موقع انجام شد. البته اپراتور ایرانسل از قبل که شروع به کار کرده بود ما برایش تعرفه را مشخص کرده بودیم، همان موقع ابلاغ شده بود.
به این ترتیب، تعرفه پیشنهادی شرکت مخابرات ایران در خصوص استفاده از سرویس GPRS اپراتور اول که اواخر خرداد ماه سال جاری به سازمان تنظیم مقررات ارائه شده بود، در کمیسیون تنظیم مقررات به تصویب رسید.
سبوحی معاون سازمان تنظیم مقررات در سخنانی، تعرفه های تصویب شده سرویس های mms و GPRS تلفن همراه توسط سازمان تنظیم مقررات را برای تمامی اپراتورها یکسان برشمرد و گفت: اپراتورها در اعمال آن تفاوتی با یکدیگر ندارند.
در حالی که عده ای از کارشناسان قیمت سرویس GPRS را گران ارزیابی کرده اند، مدیرعامل شرکت ارتباطات سیار، از احتمال کاهش تعرفه GPRS خبر داده و گفت: ما حدود 7 میلیون مشترک در تهران داریم و سرویس GPRS را به مرور در استان های دیگر هم انتشار خواهیم داد و در مراحل بعدی نیز این نرخ بررسی خواهد شد. وی با بیان این که سقف تعرفه را سازمان به ما اعلام کرده است اظهار کرد: در زمینه‌ی استفاده از سرویس GPRS اولویتی را برای مشترکان داشتیم تا کسانی که با اینترنت کار می‌کنند و به این حوزه آشنا هستند در اولویت قرار بگیرند و پس از آن بقیه مشترکان بتوانند استفاده کنند و قطعا سایر شیوه‌های ثبت‌نامی و کاهش نرخ در مراحل بعدی انجام خواهد شد.
در این خصوص معاون امور مشترکان شرکت ارتباطات سیارایران نیز از بازنگری نرخ فعلی استفاده از سرویس GPRS تلفن همراه خبر داد و گفت: تعرفه 8/14 ریال برای ارائه این سرویس، سقف تعرفه است؛ پس از ارائه این سرویس به شهرهای دیگر، احتمال کاهش تعرفه وجود خواهد داشت.
دکتر نیکوفر نیز تعرفه GPRS را بسته به تعداد مشترکان( Economy of scale )ارزیابی کرد و گفت: به هر میزان تعداد کاربران و درآمدزایی بیشتر باشد امکان کاهش تعرفه بیشتر است.
وی افزود: در ابتدا دنبال یک تعرفه ساده بودیم و احتمالاً از اوایل سال بعد به صورت قوی تر وارد حوزه ی دیتا می شویم. فعلا کیفیت را بالا برده، محدودیت های ظرفیتی را برطرف کرده، پوشش سراسری مراکز استان ها را تکمیل می کنیم، پس از آن تمامی شهرهای کشور را پوشش داده و سپس وارد تعرفه ها و بسته هایی که برای سرویس های دیتا مرسوم است می شویم.

پرده ششم: مشکلات کاربران:
بازنشدن برخی وب سایت ها، نداشتن خروجی مناسب موبایل توسط اغلب وب سایت های ایرانی، سرعت پایین اینترنت موبایلی و قطع و وصل شدن مرتب آن از مشکلاتی است که کاربران از آن شاکی هستند. اما معاون نظارت و مدیریت شرکت ارتباطات سیار معتقد است: اینترنت همراه اول با شبکه اینترنت کشورهیچ فرقی ندارد، تنها این که اینترنت به وسیله یک سوئیچ به گوشی تلفن همراه متصل می‌‏شود، بنابراین دلیلی برای بازنشدن برخی سایتها در GPRS همراه اول وجود ندارد. مشترکان برای این که جستجوی خود را در گوشی تلفن همراه سرعت بخشند می‌‏توانند یک ابیلیکیشن را از نرم افزار opera mini) (بر روی گوشی خود دانلود کنند تا سرعت جستجو در گوشی را افزایش دهند.
عطوفی، معاون بازاریابی و امور مشتریان شرکت ارتباطات سیار نیز درباره‌ سرعت پایین سرویس GPRS برای مشترکان همراه اول گفت: بحثی که در این رابطه مطرح است برنامه‌هایی است ولی نباید انتظار داشته باشیم که مثلا مردم با استفاده از این سرویس بتوانند برروی گوگل یک وب‌سایت باز کنند. این کار به هیچ وجه به نفع همراه اول نیست که چنین سرعتی را برای این سرویس در نظر بگیرد و به این منظور شرکت ارتباطات سیار به زودی برنامه‌هایی را ارایه می‌دهد که این برنامه‌ها می‌تواند مشکل مشترکان را در این زمینه حل کند.
به گفته‌ وی به صرف دیدن وب‌سایت نمی‌توان گفت که سرعت سرویس GPRS بالا است یا پایین زیرا این دو موضوع به هم ربطی ندارند.
بخش دوم
مشخصات کلی شبکه GPRS اپراتور اول در یک نگاه

مقدمه:
کار تهیه مشخصات فنی شبکه GPRS که از حدود 2 سال پیش _ اویل سال 85 _با همت تیم 20 نفره ای از کارشناسان MCI شروع شده بود، هم اکنون به بار نشسته و به طور رسمی در تهران و 10 استان دیگر راه اندازی شده است.
دو کار گروه عمده عهده دار تهیه مشخصات فنی Core شبکه و بخش Access شدند و یک کارگروه سوم هم بر روی سرویس ها کار کردند.
این پروژه به عنوان یکی از موفق ترین پروژه های MCI طبق برنامه زمان بندی تقریباً در همان زمان مشخص شده عملی و تقریباً از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری امکان راه اندازی (launch) شبکه در تهران وجود داشته است. این در حالی است که افراد درگیر پروژه از همین زمان برای انجام آزمایشات می توانستند سرویس را دریافت کنند تا اشکالات احتمالی در بخش Access و Core به دست بیاید. بنابراین به نوعی شرکت ارتباطات سیار قادر بود از خردادماه سال جاری سرویس را حداقل در تهران به مشترکان ارایه کند، اما یک سری تاخیرهای قانونی به خاطر گرفتن مجوز ارائه سرویس و مشخص شدن تعرفه ها مزید بر علت شد تا عملاً نتوان این سرویس را در خرداد ارائه کرد. ولی بلافاصله سعی شد بر پوشش شبکه افزوده شود و به همین منظور در منطقه کرج فعالیت آغاز و به موازات آن در استان های دیگر هم شروع شد.

مشخصات شبکه GPRS
بر اساس نظر طرح و مهندسی 4 منطقه کاملاً مشخص در کشور که هر منطقه شامل تعدادی از استانها بود، طراحی شد. بنابراین 4 منطقه تهران، منطقه شرق، منطقه جنوب و منطقه شمال بر اساس برآوردهای جمعیتی و بر مبنای پیش بینی تقاضای مشترکین در مناطق مختلف مشخص شدند. در این بین تعداد استان هایی که در ناحیه شمال و جنوب قرار گرفتند بیشتر و ناحیه شرق کوچکترین ناحیه و شامل 4 استان است. ناحیه تهران هم 5 استان را در بر گرفته که از نظر تعداد BSC های تحت پوشش، این ناحیه بیشترین تعداد را داراست.
تقریباً 350 عدد BSC در سطح کشور موجود است که از این تعداد، حدود 220 عدد مراکز استان و سه استان تهران، گیلان، و مازندران را پوشش می دهند. اعمال تغییرات و ارتقاها در این 220 BSC به گونه ای انجام شد که حداقل اشکال یا اختلال سرویس دهی را برای مشترکین voice داشته باشد، چرا که به هر حال ارائه سرویس صوت ( Voice) در درجه اول اولویت قرار داشت.

نوع پوشش
در مرحله نخست، به جز استان های تهران، گیلان و مازندران به اضافه ی 4بندر و جزیره چابهار، قشم، کیش و عسلویه که بنا به نیازسنجی انجام شده سعی شد پوشش کاملی داشته باشند، فقط پوشش مراکز استانها مد نظر بود. در فاز بعد، قرار است پوشش شهری کل کشور عملیاتی شود که کارهای آن شروع شده اما نمی توان زمان بندی مشخصی را در نظر گرفت چون هنوز روی طرح آن دارد کار می شود. اما امید است در بهار 88 تا حد ممکن در سطح کشور پوشش شهری را داشت.
در حال حاضر در استان تهران، کرج و بخش هایی از اطراف تهران پوشش دارند. بقیه مناطق اطراف تهران هم تجهزات BSC ها آماده است، اعمال Feature روی آنها شده، ولی خط ارتباطی هنوز عملیاتی نشده است. به هر حال یک طرف قضیه تجهیزات MCI و ارتقای شبکه و آماده سازی المانها است. ولی اجبارا برای فعال سازی ویژگی ( Featare) GPRS در BSC ها یک خط ارتباطی در سطح مجزا از BSC تا GPRS لازم است. این خط ارتباطی پیشرفت کار را به لینک هایی که باید توسط زیرساخت یا استانها تأمین شود وابسته می کند. مثلا عملاً اطراف تهران وابسته بود به لینک هایی که باید مخابرات استان تهران آماده می کرد، پس بخشی از تأخیر به علت مشکلات مخابرات استان تهران یا بعضی استانها یا زیرساخت بود که مقداری سرعت را کم می کرد.

ارتقای شبکه
با وجود این که در مناطق چهارگانه تهران، شمال، جنوب و شرق، سخت افزار و نرم افزار مرتبط نصب و راه اندازی شده- Core شبکه GPRS که در این 4 نقطه قرار گرفته بود- ولی شبکه GPRS تنها به این تجهیزات در این نقاط وابسته نبوده و برای ارایه سرویس به مشترک باید در المانهای دیگر موجود در شبکه، تغییرات و یا ارتقا هایی (UpGrade) انجام داد. بنابراین گستردگی تغییرات زیاد بوده و هر نودی که وارد این شبکه می شد باید لینک های ارتباطی آن با نودهای مرتبط دیگر فراهم شده و مابقی کار روی بخش Access شبکه بود.
در بخش Access پیمانکاران مختلفی وجود دارند، تعاملی که با این پیمانکاران بود، عملیات سخت افزاری، نرم افزاری که باید روی بخش Access انجام می شد، تعامل و intergration که بین این المانهای متفاوت بود، کار سختی به نظر می آمد، که همه موفقیت آمیز به انجام رسید.
سرعت تبادل دیتا
در ابتدای کار، پوشش GPRS در سطح بخش رادیویی برای مشترکان فراهم شد. باید توجه داشت در GPRS عملاً سرعت تبادل دیتا در حد مشخصی یعنی چیزی بین Kbps 8 تا Kbps 20 است. اما با عملیاتی شدن Edge به تدریج شبکه برای افزایش سرعت تبادل دیتا آماده خواهد بود. در حال حاضر در تهران، سه منطقه تحت پوشش Edge هستند به طوری که افزایش سرعت در این مناطق برای مشترکان کاملاً محسوس است. اما سرعت به دیگر عناصر شبکه نیز وابسته است از جمله محل قرار گرفتن و نوع گوشی مشترک. اگر فاصله مشترک از آنتن رادیویی زیاد باشد، اتوماتیک چه Edge باشد، چه GPRS برای این که تبادل دیتا با حداقل خطا باشد از بیت هایSafe Gaurding استفاده می کند. برای همین پهنای باندی که در اختیار مشترک قرار می گیرد، کم می شود. هر چه کیفیت بخش رادیویی بهتر باشد یا مشترک به آنتن نزدیک تر باشد، می تواند BIT هایی که برای Safe Gaurding بوده کمتر شده و فضا به دیتا اختصاص پیدا کند. برای همین در جاهای مختلفی که مشترک در شبکه قرار می گیرد، سرعت های متفاوتی را تجربه می کند. علاوه بر این، این قابلیت برای سیستم وجود دارد که اگر گوشی مشترک قابلیت را داشته باشد جدای از یک Time slot چند Time slot را در اختیار وی قرار بگیرد. یعنی حتا اگر برای GPRS کمترین سرعت را که حدود Kbps 8 است در نظر بگیریم اگر کانال آزاد باشد گوشی مشترک هم قابلیت داشته باشد می تواند، 4 تا 5 Time slot را در اختیار بگیرد. بنابراین پهنای باند 8 کیلو بیت در هر ثانیه می تواند مضربی از 4 یا 5 شود. لذا، اگر قرار باشد که یک Time slot در اختیار مشترک قرار گیرد و مشترک هم فقط یک Time slot را بتواند برای گوشی اش داشته باشد، در GPRS حداقل سرعت 8 و در EDGE هم همان 8 است اما سرعت حداکثر برای GPRS Kbps 20 و برای EDGE عملا Kbps 60 است. یعنی یک ضریب 3 را می توان برای حداقل وضعیت کیفیت قرار گرفتن مشترک و حداقل کیفیت گوشی مشترک در نظر گرفت. پس اگر گوشی بهتر و فاصله مشترک از آنتن کمتر باشد، می توان گفت، تعداد زیادی Time slot، ( ضرب N در 20 یا 60) در اختیار مشترک قرار می گیرد .

ارائه خدمات دیگر
طبق آخرین آمار، حدود 425 هزار تقاضا برای سرویس GPRS فعال سازی شده است و حدود70 هزار مشترک هم با مراجعه به دفاتر خدمات مشترک تقاضای سرویس MMS کرده اند. نکته دیگر این که از 16 دی ماه، واگذاری سرویس GPRS و MMS برای مشترکان اعتباری آغاز شده است.
موضوع این است که تا کنون روی خدمات اساسی GPRS یعنی اینترنت و MMS بهره برداری شده است، اما از بستر GPRS می توان برای ارایه سرویس های دیگری به مشترکان استفاده کرد. عملاً با خلق هر سرویس می توان بخشی از نیاز مشترکان را برطرف کرد. نیاز و خواست مشترکان به همراه هنر کسانی که روی این موضوع کار می کنند، ارایه سرویس های جدید را موجب می شود. به هر حال در هر جامعه مشترکان با فرهنگ های مختلف نسبت به دیگر جوامع بوده و ممکن است سرویسی که در یک جا پرطرفدار است در جامعه ما طرفدار نداشته باشد و بالعکس. و این به فرهنگ مرتبط است. بنابراین سرویس هایی که صرفه اقتصادی Economic of scale بالاتری دارند، بیشتر مورد توجه است.

نقش پیمانکار:
بر اساس نیاز MCI شرکت هایی که در مناقصه شرکت کرده بودند، پیشنهاد خود را ارائه و روی آن در مقطع زمانی مشخص بحث و تا حد امکان ایرادها برطرف شد و بعد با معرفی برنده مناقصه، پیمانکار شروع به اجرای کار کرد. صا ایران به عنوان پیمانکار بر اساس تعهد در نظر گرفته شده در قرارداد عمل کرد. پروژه به عهده پیمانکار بوده و باید به سطح سرویس دهی رسانده، تحویل می داد. در واقع صاایران مجری بود ولی هر لحظه کار زیر نظر بخش های مختلف MCI قرار داشت.

خرید تجهیزات
تجهیزات Core محصول شرکت هواوی چین از صاایران خریداری شد. باید توجه داشت، شبکه GPRS به نوعی است که در برقراری ارتباط در المان در دو جای مختلف احتیاج به تجهیزاتی است که تولید یک سری کشورها یا شرکت ها است. تجهیزات اصلی از شرکت هواوی تهیه شد. برخی از تجهیزات از دیگر شرکت های همکار هواوی تأمین شدند. تجهیزاتی که تهیه می شود باید مطابق مشخصات فنی ارتباطات سیار باشد. تجهیزاتی که خوب کار کند، خوب سرویس بدهد و در طولانی مدت دچار اشکال نشود. حالا از هر تولید کننده ای که هست. باید تا حد ممکن از آنها بهتر استفاده کرد و بتوان ارائه سرویس مطلوب به مشترک را داشت. هر چند به هر شرکتی می توان رتبه ای را داد.
برای این که بتوان سرویس را در بخش رادیویی ارائه داد، تجهیزات بخش Access ،Upgrade شدند. تجهیزات Core به خودی خود قابلیت ارائه سرویس GPRS را ندارند. هم اکنون صوت ( Voice) از طریق شبکه رادیویی، MSC ها و HLR ها عرضه می شود. GPRS از طریق شبکه رادیویی و SGSN و GGSN ارائه می شود. بخش رادیویی در هر دو بخش مشترک است به عبارتی دیگر بخشی از آن سخت افزار یا ورژن نرم افزاری که باید در بخش رادیویی باشد، چه برای GPRS، چه برای Voice مشترک است. اما بخشی متفاوت است که باید سخت افزاری نصب بشود و نرم افزاری که بتواند آن سخت افزار را عملیاتی کند. همه ی پیمانکاران موظفند تجهیزات را منطبق بر استانداردهای ملی و بین المللی تولید کنند تا بتوانند با تجهیزات دیگر پیمانکاران کار کنند.
در بخش رادیویی 2 پیمانکار عمده در شبکه هستند: MSN و اریکسون. اگر قرار بود تجهیزات این شرکتها به گونه ای باشد که بر اساس مشخصات فنی MCI نباشد و نتواند با GPRS, Core کار کند، شرکت را دچار مشکل می کرد. ولی خریدها در زمانی که بخش رادیویی خریداری می شد به گونه ای بود که این آینده نگری را داشت که در آینده بخش رادیویی برای این که بتواند GPRS را حمایت کند باید چه قابلیت هایی را داشته باشد.
آموزش نیروی انسانی:
در چند ماه گذشته، آموزش هایی برای نفراتی که به نوعی درگیر این پروژه اند، انجام شده است. این آموزش ها شامل بخش هایی که مستقیما با مشترکان در تماس اند مثل دفاتر خدمات مشترکان نیز می شود. تعداد زیادی از همکاران این دفاتر اعم از دولتی و خصوصی در سطح تهران و استانها آموزش دیده اند. باید به همکاران در دفاتر خدمات مشترکان اطلاعات داد تا بتوانند در برخورد اول با مشترک مشکلات را برطرف کنند. چون اراده بر این است تا حد ممکن بر گستره ی ارائه GPRS در کشور افزود، باید دانش فنی لازم برای همکاران ایجاد شود برای همین همکارانی که در بخش Access کارهای upgrade انجام می دادند، آموزش های لازم در سطح GPRS را دیدند. این آموزش ها هنوز ادامه دارد.
ارتباط نوع گوشی و کیفیت سرویس:
یکی از نکات حائز اهمیت در GPRS وابستگی کیفیت سرویس با نوع گوشی است. در شبکه GPRS گوشی ها را به 45 کلاس تقسیم می کنند. یعنی 45 رده برای گوشی ها قایل شده اند که هر گوشی بسته به قابلیت های آن در یکی از این رده ها قرار می گیرد.
مثلا گوشی کلاس 10 می تواند حداکثر تا 32Kbps سرعت را هدایت کند. کلاس 11 تا54Kbps را توانایی دریافت دارد.کلاس32 تا107 Kbps توانایی دریافت دارند و می توانند time slot های بیشتری به خود اختصاص دهند.
از دیگر مسائلی که مشترکان باید توجه کنند، بحث Setting گوشی است. چون این موضوع در گوشی های مختلف متفاوت است. در بعضی گوشی ها پروفایل های گوناگون برای اپراتورهای مختلف به عنوان default هست. اگر مشترکی به اشتباه پروفایل اپراتور دیگری را انتخاب کند، در حالی که مشترک MCI است، نمی تواند به سرویس دسترسی پیداکند. خوشبختانه در شرکت MCI تیم گسترده ای برای پروژه اختصاص یافت. از همکاران پاسخگوی سامانه 09990 تا لایه های مختلف امور مشترکین، روابط عمومی، فنی و حتی مدیران شرکت هم خود را ملزم دانستند که حتماً کیفیت مطلوب سرویس را ارائه دهند.

برگرفته از سایت http://www.ict.gov.ir

LiveZilla Live Chat Software