ISDN


ISDN = Integrated Services Digital Network

ISDN یک سیستم ارتباطی ، مخابراتی و دیجیتالی است که بالغ بر یک دهه مورد استفاده قرار گرفته است . این سیستم امکان انتقال اطلاعات بصورت دیجیتال و بطور همزمان در جهان به شکل End-To-End فراهم می سازد . دو نوع سرویس اصلی ISDN وجود دارد :
1) BRI = Basic Rate Interface
2) PRI = Primary Rate Interface

سرویس BRI دارای 2 کانال B با سرعت 64Kbps و یک کانال D با سرعت 16Kbps و در کل 144Kbps می باشد. که این سرویس جهت مشترکین خصوصی ، منازل ، دفاتر ، ادارات و ... مورد استفاده قرار می گیرد.
سرویس PRI دارای 23 کانال B باسرعت 64Kbps و یک کانال D با سرعت 64Kbps و در کل 1536Kbps می باشد . در اروپا PRI شامل 30 کانال B و یک کانال D با سرعت 64Kbps و در کل 1984Kbps می باشد .

برای دسترسی به سرویس BRI ، نیاز به یک خط تلفن ISDN بر ای مشترک می باشد و همچنین برای استفاده از آن ، مشترک باید فاصله ای در حدود 3.4 مایل و یا 5.5 کیلومتر از اداره مرکزی شرکت مخابرات داشته باشد . در غیر اینصورت نیازمند به دستگاههای گران قیمت Repeater برای سرویس ISDN می باشد که قابل دسترسی برای همگان نیست . همچنین مشترکین برای ایجاد ارتباط با سوئیچ مخابرات نیاز به تجهیزات ISDN مخصوصی دارند . این تجهیزات شامل یک دستگاه (NT1 (Network Termination و جهت Connect شدن به اینترنت یا هر دستگاه ISDN دیگر احتیاج به (TA (Terminal Adapter دارد که گاهی اوقات به نادرستی مودم ISDN نامیده می شود .


فواید خطوط دیجیتال ISDN نسبت به خطوط آنالوگ یا PSTN :

1- خطهای معمولی که در منازل – ادارات – کارخانه ها – بیمارستانها و ... مورد استفاده قرار می گیرند معروف به خطوط PSTN یا آنالوگ است که در بهترین شرایط قابلیت انتقال حداکثر 56K اطلاعات را دارد . زمانی که شما از خط تلفن استفاده می کنید دیگر نمی توانید به اینترنت کانکت شوید و یا زمانی که به اینترنت کانکت هستید نمی توانید به جای زنگ بزنید . ولی در خطوط دیجیتال ISDN این مشکلات بر طرف شده است . یعنی شما با داشتن تنها یک خط تلفن معمولی و مجهز کردن آن به سرویس ISDN و خرید تجهیزات انتهایی NT1 دارای 2 خط تلفن همزمان جهت برقراری ارتباط Call و یا 2 ارتباط مجزا اینترنت و یا در شرایط دیگر یکی Call و دیگری اینترنت استفاده شود . ضمنا هر کانال این سیستم دارای سرعت ثابت 64Kbps می باشد که شما در هنگام کانکت به اینترنت می توانید هر دو کانال را با هم یکی کنید و با سرعت ثابت128Kbps از آن استفاده کنید ، که در این حالت به علت اشغال شدن هر دو کانال برای کسی که با شما تماس می گیرد بوق اشغال ارسال می شود.

2- شما می توانید توسط این سیستم دو شبکه LAN و یا WAN را به یکدیگر متصل کنید و چون سرعت در این سیستم ثابت است شما نسبتا ارتباط خوب و با کیفیتی خواهید داشت .

3- در هنگام استفاده از اینترنت قابلیت ارسال و دریافت دیتا و یا تصاویر ویدئویی را دارید .

4- شما می توانید با خرید یک دستگاه PBX ISDN و متصل کردن آن به NT قابلیت استفاده از سیستم سانترال و تماس بین تلفنهای موجود در شبکه ISDN را داشته باشید .

5- به علت اینکه از هر خط ISDN دو خط آنالوگ تولید میشود پس می توان با این سیستم کمبود خط تلفن را جبران کرد .

6- شما می توانید با خرید یک دستگاه تلفن ISDN از امکانات و سرویسهای ویژه این سیستم استفاده کنید .

7- شما می توانید با خرید یک دستگاه تلفن تصویری ISDN از امکانات صوتی و تصویری زیادی بهره مند شوید

8- و ...

 

LiveZilla Live Chat Software